۱۳۹۹ شنبه ۱۵ آذر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور بانوان و خانواده دفتر بانوان و خانواده
صفحه اصلی
1399/03/19 کاهش  4 درصدی نرخ بیکاری زنان در خراسان جنوبی
کاهش 4 درصدی نرخ بیکاری زنان در خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور ویدئوکنفرانسی خانم دکتر ابتکار و با محوریت تصویب «سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان» برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: در سال 97 آمار بیکاری زنان 15/2 درصد بود که در سال 98 به 11/3 درصد کاهش پیدا کرد که این به دلیل اجرای طرح‌های اشتغالزا با مشارکت خوب بانوان استان بود.
به گزارش دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: جمعیت زنان در خراسان جنوبی 49/3  درصد است که تقریباً نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.
وی افزود: خراسان جنوبی در سال گذشته رتبه اول کاهش نرخ بیکاری در سطح کشور را به خود اختصاص داد و در فصل پاییز نرخ بیکاری به کمتر از 6 درصد رسید که این یک رکورد قابل توجه محسوب می شود.
معتمدیان افزود: در خراسان جنوبی بانوان موفقی در حوزه کارآفرینی داریم که در سطح ملی و بین المللی به عنوان کارآفرین نمونه معرفی شده اند.
استاندار خراسان جنوبی، همت بلند بانوان در روستای جهانی خراشاد را ستود و خاطرنشان کرد: صنعت حوله بافی صنعتی در روستای خراشاد ثبت جهانی شده و زنان بلند همت روستا این صنعت را احیا کرده اند و امروز شاهد ایجاد ده ها کارگاه‌حوله بافی در منطقه هستیم که زمینه ایجاد اشتغال بانوان را فراهم آورده است.
وی اضافه کرد: با توجه به تکلیف دولت 30 درصد پست ها باید به بانوان اختصاص یابد که در استان خراسان جنوبی بیش از 1500 پست به بانوان اختصاص پیدا کرده و 28 درصد محقق شده است که انتصاب 4 بخشدار زن در سال گذشته از برنامه های دولت در این زمینه بوده است و ظرفیت خوبی در سطح مدیران، معاونین و بخشداران وجود دارد.
استاندار خراسان جنوبی، ظرفیت اشتغال زنان در حوزه صنایع دستی را قابل توجه ارزیابی کرد و گفت : در بخش صنایع دستی، متناسب با ظرفیت‌های منطقه‌ای، محصولات متنوعی عمدتاً توسط بانوان تولید می‌شود و امیدواریم امسال بتوانیم 3 هزار شغل در حوزه صنایع دستی با محویت بانوان در استان ایجاد کنیم.
وی افزود: انتظار داریم با حمایت در بخش بیمه، اعطای وام‌های بلاعوض و خرید تضمینی محصولات، تحرک خوبی در بخش صنایع دستی صورت گیرد.
معتمدیان، تدوین برنامه مدیریت مهاجرت معکوس به روستا را از برنامه‌های کلان استان برشمرد و اضافه کرد : پرداخت یارانه سوخت مرزنشینان، تدوین سند سازگاری با شرایط کم‌آبی، احیای قنوات طرح‌های اشتغالزا، توسعه اشتغال جمعیت قابل توجه زنان روستایی از برنامه های انجام شده در راستای ماندگاری مردم در روستا و مهاجرت معکوس بوده است.
استاندار ادامه داد : همچنین احداث 10 هزار واحد مسکن روستایی با تزریق 850 میلیارد تومان اعتبار نیز تحرک بزرگی در حوزه اقتصادی روستا و مهاجرت معکوس رقم زد0
وی با اشاره به حضور موثر زنان خراسان جنوبی در حوزه های مختلف، گفت: در بخش‌های مختلف از جمله ورزش بیش از 7 هزار بانو در رشته‌های گوناگون مشغول فعالیت هستند و ما در استان قهرمانان ملی و بین المللی داریم که نیاز به تشویق و حمایت بیشتر دارند.

 
 
 
تعداد بازدید: 599
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal