۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور بانوان و خانواده دفتر بانوان و خانواده
صفحه اصلی
1399/03/18 سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده خراسان جنوبی رونمایی شد
سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده خراسان جنوبی رونمایی شد

سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده خراسان جنوبی با حضور معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری و استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای برنامه¬ریزی و توسعه استان رونمایی شد.
به گزارش دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان با حضور ویدیوکنفرانسی دکتر ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مهندس معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی که با محوریت تصویب «سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان» برگزار شد، رونمایی گردید.
این گزارش حاکیست؛ سند ارتقای وضعیت زنان استان خراسان جنوبی، به عنوان نقشه راه دستگاه های اجرایی استان در راستای اجرای برنامه های مربوط به زنان و خانواده تدوین و برنامه های عملیاتی و فعالیت های تخصصی دستگاه ها در این حوزه مشخص شده و مخاطبان اصلی سند، کلیه دستگاه-های عضو کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، بانوان و خانواده استان می باشند.
برپایه این گزارش، توسعه اشتغال و ارتقاء سطح مشارکت اقتصادی زنان استان خراسان جنوبی، تحکیم و تعالی‌ بنیان خانواده‌های استان و کاهش آسیب‌های اجتماعی در زنان خراسان جنوبی از مهم ترین اهداف سند بوده که با اجرای برنامه های تعیین شده محقق خواهدشد.
برپایه این گزارش، در سند مذکور با هدف شناسایی وضع موجود زنان و خانواده در استان بر مبنای اطلاعات پایه مستند، ارزیابی وضع موجود بر اساس مقایسه داده¬ها با میانگین کشوری و تا سرحد امکان توجه به شکاف جنسی، فهرست بندی مشکلات و فرصت¬های مهم و اولویت¬ بندی مسائل، تجزیه و تحلیل علل اصلی و خلاهای ظرفیتی، تدوین نتایج مورد انتظار از توسعه جهت حل مسائل با استفاده از زبان تغییر، برنامه¬ریزی عملیاتی مکان محور برای بهبود وضعیت زنان و خانواده به تفکیک شهرستان های تابعه استان و همچنین پایش و ارزیابی شاخص ها و فعالیت های تعیین شده در سند مذکور تدوین شده است.
گفتنی است؛ رویکرد مدنظر مجریان در تدوین سند، نسبت به موضوع زن و خانواده، رویکرد اعتدال‌گرا بوده است. رویکردی که رهبران نظام، چه رهبر فقید حضرت امام خمینی (ره) و چه رهبر حاضر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) و نیز اندیشمندانی همچون شهید مطهری جملگی بر اساس این رویکرد به تبیین جایگاه زن و خانواده پرداخته‌اند. رویکرد اعتدال‌گرا معتقد است که زن هم نقش محوری در خانواده دارد و هم نقش اجتماعی در سرنوشت جامعه دارد و ازاین‌رو هم‌زمان هم حقوق اجتماعی و هم حقوق خانوادگی برای وی به رسمیت شناخته می‌شود.
برای تدوین سند باتوجه به رویکرد برنامه‌ریزی و مدیریت نتیجه محور ابتدا به منظور شناخت کامل اوضاع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، داده های مرتبط با کلیه متغیرهای قابل بررسی در حوزه های گوناگون ذکر شده به تفکیک اوضعیت موجود، ظرفیت ها و نیز مسائل و مشکلات شهرستان ها جمع آوری شده و در کنار بررسی جایگاه زنان و خانواده در اسناد فرادستی از جمله قانون اساسی، سند چشم انداز کشور و قانون برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شد.
گفتنی است در این جلسه، قرارداد مربوط به طرح توان افزایی و ارتقاء تاب آوری زنان و خانواده استان مابین معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و استانداری خراسان جنوبی منعقد و توسط دکتر ابتکار و مهندس معتمدیان استاندار خراسان جنوبی امضاء گردید.
؛

 
 

 

تعداد بازدید: 525
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal